Co to jest simlock. Usuwanie simlocka.Ten artykuł wyjaśnia koncepcję SIM-lock, jego główne zastosowanie oraz konsekwencje jego usunięcia.

 

Co to jest SIM-LOCK?


SIM-lock, SP-lock, simlock - wszystkie te słowa mają podobne znaczenie: zaprogramowane ograniczenie telefonu do pracy w jednej sieci. Blokada SIM pozwala dostawcy sieci, aby zapobiec wykorzystywaniu telefonów w innych sieciach GSM. Zazwyczaj te telefony są sprzedawane taniej niż cena aparatu, a dostawca pokrywa różnicę cen. Telefon pozostający w danej sieci jest stopniowo "spłacany" w abonamencie.

SIM-lock może być zainstalowany przez producenta telefonów lub dystrybutora. Fizyczny sens SIM-lock: Unikalny kod MCC / NCC kraju i sieci jest zapisany w karcie SIM. Telefon wykryje te kody, gdy jest włączony. Jeśli kody są właściwe, telefon działa normalnie, w przeciwnym wypadku na wyświetlaczu pojawi się komunikat typu: "Niewłaściwa karta SIM" lub "Wprowadź kod SIM-Lock".


Jak zdjąć simlock?


Niektóre sieci GSM pozwalają swoim klientom, aby usunąć simlock np. po upływie ponad roku od momentu podpisania umowy. Może się to odbywać w centrum serwisowym wpisując specjalny kod na klawiaturze (zazwyczaj jest to 15/8 cyfr).

Można też usunąć blokadę SIM poza oficjalnymi centrami operatorów. Informacja o zamku jest zapisana w pamięci telefonu. Można ją usunąć wiedząc gdzie została zapisana. W tym celu specjalny kabel musi zostać podłączony do telefonu. Program wysyła sygnał do odblokowania telefonu. Niektóre telefony wymagają trudniejszej procedury. Chip pamięci należy usunąć z telefonu, sektor oprogramowania, który jest odpowiedzialny za SIM-lock, należy znaleźć i wyedytować programistycznie. W starszych wersjach Motorola SIM-Lock można usunąć za pomocą specjalnej karty SIM, która jest nazywana kartą CLONE. Wszystko czego potrzebujesz to tylko zestaw kabli, programisty i najrzadszych narzędzi - programów. Są rzadkie, ponieważ muszą być aktualizowane przez cały czas, bez przerwy ze względu na rozwijające się modele telefonów i zmiany rynku GSM.

Podsumowując:
- w szczególności w przypadku starszych modeli możliwe jest odblokowanie telefonu przez wprowadzenie odpowiedniego kodu
- poprzez zastosowanie odpowiedniej karty CLONE
- z użyciem specjalnego kabla
- w punktach GSM, które posiadają dedykowany temu sprzęt i oprogramowanie (zwykle koszt to kilkadziesiąt złotych)

Pamiętaj, że usuwanie simlocka może pozbawić Cię gwarancji!

Jak wygląda usuwanie simlocka od strony prawnej?


Legalność procedury usuwania simlock zależy od prawa danego kraju. Niektóre kraje nie mają ścisłego prawa, które bezpośrednio zabrania tego aktu. To może być uznane za "naruszenie technologii informatycznej". Ale z innej strony, osoba, która kupiła telefon może z nim zrobić wszystko. Na przykład: jeśli masz telewizor, który obsługuje tylko jeden standard wejścia, nikt nie może cię pozwać do sądu, jeśli go zmodyfikujesz. Jedyne, co możesz stracić to gwarancja.


Czy telefon będzie działać poprawnie po odblokowaniu?


Jak wspominaliśmy wcześniej, simlock to zabezpieczenie w oprogramowaniu. Jeśli zostało ono usunięte poprawnie, nie ma żadnych konsekwencji dla dalszego funkcjonowania telefonu.
Ale czasami usuwanie simlocka nie działa poprawnie, ponieważ jest ono wykonane w nieprofesjonalny sposób. Po odblokowaniu przez niektóre z tych programów, telefon może napotkać kilka usterek. Jedno można powiedzieć na pewno: odblokowany telefon nie będzie sprawiał żadnych problemów po pewnym czasie użytkowania. Innymi słowy, jeśli simlock nie został usunięty prawidłowo, problemy pojawią się od pierwszej chwili pracy.
Profesjonalne odblokowanie nie zaszkodzi telefonowi.


Jak wiadomo, czy zakupiony telefon został wcześniej odblokowany?


- Jeśli jest logo operatora na panelu.
- Jeśli jest obcy język naklejki producenta pod baterią.
- Widoczne ślady demontażu telefonu.
- Niska cena.

simlock

|

telefon

|

gsm
Pytania prowadzące do tego poradnika: Jak usunąć simlock?