Jak uruchomić własny serwer Minecraft?

Poniższy tekst poświęcony jest zagadnieniu postawienia własnego serwera gry Minecraft w systemie Windows. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Zapraszamy również do obejrzenia video dotyczącego stawiania serwera Minecraft z Hamachi. Film ten zamieściliśmy na dole strony.

 

Pobierz serwer Minecrafta

W tym celu wejdź na: http://minecraft.net/download .

 

Sprawdź i zainstaluj najnowszą wersję Java.

Upewnij się, że masz zainstalowaną Java 7.

Aby to zrobić, trzeba najpierw otworzyć wiersz poleceń (CMD). W systemie Windows 7/Vista/XP przytrzymaj klawisz Windows w dół i naciśnij klawisz R, aby otworzyć polecenie Uruchom i wpisz polecenie cmd.
W wierszu polecenia wpisz następujące polecenie, a następnie naciśnij enter:

java -version

Powinna się wyświetlić wersja Javy. Powinna ona być co najmniej w wersji 1.7.

Jeśli pojawił się błąd lub posiadasz starszą wersję Javy, pobierz najnowszą wersję z http://www.java.com/en/download/ i zainstaluj ją.

Uruchom serwer Minecraft (Wersja .exe)

1. Dwukrotnie kliknij na "Minecraft_Server.exe" i serwer powinien zacząć od konfiguracji domyślnej.
2. Po jego uruchomieniu, może rzucić kilka komunikatów o błędach typu "file not found". Jest to normalne. Pliki te są tworzone.
3. Po pierwszym uruchomieniu, prawdopodobnie będziesz chciał go wyłączyć (wpisz stop w oknie poleceń serwera), a następnie wyedytować niektóre pliki konfiguracyjne, jak wyjaśniono poniżej.

Jeśli pojawi się błąd w stylu "Can't save server.properties", a Twój ekran wypełnia się bezsensownym tekstem, zamknij wiersz poleceń i uruchom MinecraftServer.bat jako Administrator, klikając prawym myszy klikając na nim i wybierając " Uruchom jako ... ".

 

Opcjonalne kroki

 

Zwiększenie ilości pamięci RAM przydzielonej do serwera Minecraft

Jeśli chcesz, aby uruchomić serwer z większą RAM, trzeba będzie utworzyć plik wsadowy systemu Windows i uruchomić serwer za jego pomocą. Nie martw się, jest to łatwiejsze niż się wydaje.

1. Otwórz Notatnik (nie Wordpad), aby utworzyć dokument tekstowy.
2. Wpisz w nim:

"C:\Program Files\Java\jre6\bin\javaw.exe" -Xms1024m -Xmx1024m -jar "Minecraft_Server.exe"

Jeśli Twoja Java jest zainstalowana w innej niż powyższa lokalizacji, wpisz swoją ścieżkę!
Powyższa linijka spowoduje uruchomienie serwera z 1024MB pamięci RAM. Domyślna wartość to jedynie 100MB!

3. Zapisz stworzony plik np. jako run.bat Możesz wybrać dla niego inną nazwę, ważne jest jednak rozszerzenie .bat.

4. Teraz, gdy będziesz chciał uruchomić swój serwer Minecrafta, kliknij dwa razy na utworzony plik .bat. Serwer uruchomi się z zadeklarowaną przez Ciebie ilością pamięci.


Forwardowanie portów


Jeśli łączysz się z Internetem przez router i chcesz, by Twój serwer był widoczny na zewnątrz (w Internecie, a nie tylko w sieci lokalnej) prawdopodobnie będziesz potrzebował przeforwardować porty na routerze. Dla gry w sieci lokalnej nie powinno to być potrzebne.

Jak to zrobić od strony technicznej dla konkretnego modelu routera możesz poszukać np. na: PortForward.com.

Nazwij tworzoną regułę np. 'minecraft_server "(bo łatwo zapamiętać i rozpoznać).

Wystarczy, że zrobisz przekierowanie portu 25565 dla protokołu TCP, choć nie powinno być problemu, jeśli wybierzesz zarówno TCP i UDP. Będziesz też potrzebował adresu IP swojego komputera (żeby router wiedział, że ma na ten komputer przekierować port 25565). Jeśli go nie znasz, ponownie uruchom CMD i wpisz ipconfig a następnie w wynikach poszukaj swojego adresu IP (prawdopodobnie postaci 192.168.x.y).

Ustal również swoje zewnętrzne IP (które można znaleźć, wyszukując "jakie jest moje ip" w Google) - tego adresu nie musisz wpisywać w żadnej konfiguracji, ten adres podaj swoim znajomym jako adres serwera Minecraft.

 

Poniżej zamieszczamy jeden z lepszych poradników video dotyczących uruchamiania serwera Minecraft z Hamachi, jakie znaleźliśmy w polskim Internecie:

 

 

Źródło video: kanał użytkownika HyperUm na YouTube (http://www.youtube.com/user/HyperUm)

Źródło opisu: http://www.minecraftwiki.net/wiki/Tutorials/Setting_up_a_server

minecraft

|

serwer

|

gry
Pytania prowadzące do tego poradnika: Jak postawić piracki serwer Minecraft? | Jak stworzyć serwer Minecraft? | Jak zrobić piracki serwer Minecraft? | Jak zrobić serwer Minecraft?