Jak napisać dobre CV?

 

W tym poradniku przedstawimy najważniejsze zasady dotyczące pisania CV oraz omówimy popularne błędy. Na dole strony pokazujemy, jak powinien wyglądać taki dokument.

 

Co powinno zawierać dobre CV?

 

Pamiętaj - CV powinno być zwięzłe i krótkie oraz bogate w treść istotną z punktu widzenia przeprowadzającego rekrutację (i tylko taką!).

 

Nagłówek

Dokument musi mieć tytuł, najlepiej "Curriculum vitae".

Twoje dane

Podaj swoje dane osobowe i dane kontaktowe. Zadbaj o to, by były one aktualne (podaj adres zamieszkania, nawet jeśli adres zameldowania się z nim nie pokrywa). Zadbaj o to, by Twój adres mailowy wyglądał na poważny - jeśli nie masz takiego, załóż go.

Zdjęcie

Jeśli rekrutujący tego wymaga, zamieść swoje zdjęcie (w pozostałych przypadkach odpowiedz sobie na pytanie, czy dodanie zdjęcia poprawi Twój wizerunek w oczach danego pracodawcy). Jeśli nie jest wymagane inaczej, zdjęcie powinno pokazywać Cię w galowym ubiorze, ze schludną fryzurą (jak do dyplomu).

Wykształcenie

Na górze powinny się znaleźć najbardziej aktualne informacje. Nie przesadzaj z ich ilością. Jeśli skończyłeś studia, nie ma potrzeby pisać o edukacji w gimnazjum.

Doświadczenie zawodowe

Jeśli Twoje doświadczenie zawodowe jest bogate, ogranicz się do informacji istotnych z punktu widzenia pracodawcy. Na górze powinny się znaleźć najbardziej aktualne informacje. Przy każdej pozycji napisz, w jakim okresie wykonywałeś dane zajęcie, jakie piastowałeś stanowisko i co wchodziło w zakres Twoich obowiązków.

Pozostałe umiejętności, odbyte kursy, dodatkowe kwalifikacje

Podaj dodatkowe informacje, np. dotyczące posiadanego przez Ciebie prawa jazdy (wymień kategorie), certyfikatów, odbytych kursów, znajomości języków obcych czy technologii/oprogramowania (podaj stopień znajomości). Możesz napisać o sukcesach zawodowych i tych sukcesach pozazawodowych, które rzutują na Twoje kwalifikacje.

Zainteresowania

Napisz, czym się zajmujesz w czasie wolnym. Pracodawca zawsze chętniej zatrudni osobę o bogatych zainteresowaniach!

Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych

KONIECZNIE na dole CV musi się znaleźć następująca klauzula (w przeciwnym razie Twoja oferta będzie musiała zostać odrzucona!):

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb procesu rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. nr 133 poz. 883"

 

Jakie są najczęściej popełniane błędy?

 

Brak klauzuli dotyczącej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Pamiętaj, że bez niej rekrutujący od razu wyrzuci Twoje CV do kosza!

Zbyt długie CV. W większości przypadków powinno się mieścić na jednej stronie A4.

Literówki, błędy ortograficzne, interpunkcyjne. Bardzo wielu pracodwawców od razu wyrzuca takie CV do kosza.

Używanie pierwszej osoby liczby pojedynczej ("Byłem..., Pracowałem..."). CV powinno być pisane bezosobowo, bezokolicznikami i zwięźle, np. "Odbycie kursu obsługi programu X."

Nieprofesjonalny adres mailowy. Jeśli masz adres typu 'goracy_wojtek69@niepowazny-serwis.pl' załóż sobie nowy, np. 'imie.nazwisko@szanowany-serwis.com(.pl)'. E-mail w domenie znanego portalu będzie dobrze widziany, skorzystaj np. z gmail.com. Adres e-mailowy to wbrew pozorom bardzo ważna kwestia, niepoważny adres e-mailowy utrudni Ci rekrutację na zdecydowaną większość stanowisk.

Skróty myślowe, niezrozumiały przekaz. To, że Ty wiesz, co chciałeś napisać nie znaczy, że osoba przeprowadzająca rekrutację nie będzie miała problemów ze zrozumieniem Twojego tekstu. Poproś kogoś o przeczytanie Twojego CV, by mieć pewność, że jest jasne i zrozumiałe.

Wpisywanie w CV szczegółów nieistotnych z punktu widzenia pracodawcy. Nikogo nie obchodzi, że w liceum złamałeś nogę czy to, że w podstawówce miałeś czwórkę z historii.

Pomijanie zainteresowań i sukcesów pozazawodowych. Pracodawca może otrzymać setki ofert od osób o podobnych kwalifikacjach. Spośród nich na pewno chętniej zatrudni osoby o ciekawych zainteresowaniach, aktywne i ambitne. To pozwala mu przypuszczać, że taki pracownik będzie w stanie zaangażować się w pracę czy radzić sobie z nieszablonowymi problemami.

Podawanie nieprawdziwych/naciąganych umiejętności. Jeśli piszesz, że masz opanowany komunikatywny angielski, to licz się z tym, że rozmowa może zostać z Tobą przeprowadzona w tym języku! Jeśli chodzi o Twoje umiejętności - wymieniaj te, którymi rzeczywiście jesteś w stanie się posługiwać w pracy.

Niepoważne zdjęcie. Niektórzy lubią umieszczać zdjęcie w CV. Jeśli chcesz to koniecznie zrobić (lub wymaga tego pracodawca), niech będzie to zdjęcie, na którym wygladasz jak profesjonalista. Zdjęcia z imprezy u szwagra są nie na miejscu.

 

Wzór pochodzi ze strony: biuro-pracy.com.

word

|

office

|

cv

|

curriculum vitae

|

praca

|

rekrutacja

|

kariera

|

dokumenty
Pytania prowadzące do tego poradnika: Jak napisać CV na komputerze? | Jak pisać CV? | Jak pisać CV do pracy? | Jak piszemy CV? | Jak powinno wyglądać CV? | Jak się pisze CV? | Jak stworzyć CV? | Jak zrobić CV? | Jak zrobić dobre CV? | Poprawnie napisane CV | Prawidłowo napisane CV | Wzór - jak napisać CV?